Viktige endringer for børsnoterte selskaper

Fra 1. april 2025 overtar Finanstilsynet en rekke oppgaver som tidligere ble utført av Euronext Oslo Børs – og dette medfører visse endringer:

  • Finanstilsynet overtar tilsynet med innsideinformasjon og utsatt offentliggjøring.
  • Varslingsplikten ved beslutning om utsatt offentliggjøring oppheves.
  • Ved utsatt offentliggjøring skal utsteder sende melding til Finanstilsynet etter at informasjonen er offentliggjort i børsmelding via Altinn skjema KRT-1801. Selskapene bør gjøre seg kjent med hvem som kan sende inn skjemaet på vegne av selskapene.
  • Finanstilsynet overtar rollen som tilbudsmyndighet for overtakelsestilbud, herunder godkjennelse av tilbudsdokumenter, dispensasjonssøknader etc.
  • Finanstilsynet overtar tilsynet med tilbakekjøp og kursstabilisering.

Les mer i Finanstilsynet sitt brev: Overføring av tilsynsoppgaver fra Oslo Børs til Finanstilsynet og betydning for utstederne

Les mer i Euronext Oslo Børs sitt brev: Viktige endringer for utstederne fra og med 1. april 2025 – overføring av tilsynsmyndighet til Finanstilsynet.

AGP er et advokatfirma spesialisert innen transaksjoner, kapitalmarkeder og corporate. Løpende bistand til noterte selskaper er en del av vår kjernekompetanse.

Kontakt oss